fb1

t1

email

Organski ProizvodiInspirativne pričeLeskovac: U planinu na dedovinu

Leskovac: U planinu na dedovinu

Na jugu Srbije raste interesovanje za organsku poljoprivrednu proizvodnju. Mali posedi idealni za gajenje hrane bez herbicida. Na ceni aronija, lešnik, raž...

U planinu na dedovinu

Leskovac - U poslednje dve godine u organsku proizvodnju u Srbiji ulaze privatne firme i kompanije koje gazduju velikim površinama, ali i mali proizvođači iz seoskih područja, koji vide šansu da tako povećaju cenu i obezbede siguran plasman.

Jovica Stevanović iz Trgovišta, na svom imanju u planinskom delu ove opštine, već je započeo ovu proizvodnju. Ističe da jedino organskom poljoprivredom može da se zaštiti od ozbiljne konkurencije u konvencionalnoj proizvodnji.

- Radi se o čistoj sredini što je moja ključna prednost. Počeo sam prelazak na organsku proizvodnju na imanju od 6,5 hektara, a još dva hektara sam uzeo u zakup. Nameravam da gajim aroniju i da se bavim ratarstvom, pre svega traženim ražom i ječmom, kao i stočarstvom kako bih obezbedio organsko đubrivo i zatvorio krug u ovoj proizvodnji - priča Jovica.

On je jedan od učesnika sedmodnevne obuke za organske proizvođače u organizaciji Centra za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga. Njegov kolega Novica Mihajlović namerava da obnovi dedovinu u planinskom selu u okolini Bujanovca. Na oko 4,5 hektara proizvodiće lešnik.

- Lešnik je deficitaran. Čak 90 odsto uvozimo. Sa etiketom organska proizvodnja, imaću veću cenu, a velike količine omogućiće mi plasman u trgovinske lance, jer planiram da ga pakujem - priča o svojim planovima Novica.

Šumski plodovi

Organski proizvodi postižu za 30 do 50 odsto veću cenu. U Srbiji je oko 12.000 hektara pod organskom proizvodnjom, a da bi dostigla evropski prosek od tri procenta ukupnih obradivih površina, moraju biti deset puta veće. Ipak, ako se upoređuju količine organskih proizvoda, situacija je mnogo bolja, jer je Srbija značajan proizvođač u oblasti prikupljanja šumskih plodova.

Prelazni period sa konvencionalne na organsku proizvodnju traje dve godine za jednogodišnje i tri godine za višegodišnje vrste povrća. Postupak do izdavanja sertifikata kontrolišu organizacije akreditovane kod nadležnog ministarstva.

- Suština organske proizvodnje je saradnja sa prirodom. Ne koriste se nikakva hemijska sredstva za zaštitu i ishranu bilja, a jug Srbije može mnogo da pruži u ovoj oblasti. Napredak je posebno vidljiv u poslednjih godinu dana - objašnjava Nenad Novaković, predavač sa Otvorenog univerziteta u Subotici.

Biljana Stanković, direktorka regionalnog razvojnog centra, kaže da zahvaljujući kontinuiranoj podršci Austrijske razvojne agencije, pokušavaju da ukažu na prednost organske proizvodnje i da je podstaknu u nerazvijenim područjima.

Autor: I. Mitić

Izvor: Novosti.rs

Go to top