Crni pirinač je jedan od lidera među žitaricama. Sadrži skoro duplo više proteina od običnog belog pirinča, vitamine grupa B i E. Šolja crnog pirinča sadrži dnevnu dozu folne kiseline, što ga izdvaja od drugih žitarica.
Bogat je magnezijumom, fosforom, gvožđem, cinkom i manganom. Zasićenih masnoća i holesterola u njemu nema uopšte, ali zato obiluje antioksidantima i vlaknima.
Mungo pasulj je jako popularan u indijskoj i kineskoj kuhinji. U kineskoj medicini, kao i u ajurvedi smatra se da mungo pasulj izbacuje toksine i čisti krv. Izvor je fosfora, magnezijuma, kalcijuma, kalijuma, selena i drugih minerala. Sadrži B6, A, E, C i K vitamine.
Iako možda niste čuli za ove izuzetno vredne namirnice, veoma su popularne u vegetarijanskoj kuhiniji, a možete ih naći u prodavnicama zdrave hrane. Dodajući ih u obična jela, obogatićete vašu kuhinju novim ukusima i zdravim sastojcima.
Ali prvo probajte ovaj recept: kombinaciju crnog pirinča, mungo pasulja, povrća i začinskog bilja. Ovo je jako ukusno jelo. Nas dvoje smo odmah pojeli ceo veliki tiganj, zato neću da pišem na koliko porcija da računate.
Crni pirinač sa mungo pasuljem i povrćem
- - 200 g crnog pirinča
- - 100-150 g mungo pasulja
- - 1 glavica crnog luka
- - 2 šargarepe
- - 2 slatke paprike
- - 1 veza svežeg korijandera (ili peršuna)
- - ulje (gi, maslinovo ili bilo koje drugo nerafinisano)
Skuvati crni pirinač u tri šolje slane vode. Kada provri, smanjiti vatru i kuvati još oko 30 minuta. Mungo pasulj potopiti na sat vremena. Kuvati ga oko 20-25 minuta.
Naseckati crni luk i izdinstati ga na ulju dok ne postane providan. Krupno narendati šargarepu, izručiti u tiganj sa lukom, dodati malo vode i dinstati oko pet minuta. Sitno naseckati paprike, dodati u tiganj i dinstati svo povrće još desetak minuta.
Dodati povrću gotov pirinač i mungo pasulj, promešati i dinstati još par minuta. Na kraju posuti seckanim korijanderom ili peršunom, ako nemate svež korijander. Uživajte!
Autor: Katja Jakovljeva
Izvor: Vita