fb1

t1

email

Organski ProizvodiEdukacijaOrganska proizvodnjaZaštita krompira u organskoj proizvodnji

Zaštita krompira u organskoj proizvodnji

Zaštita krompira1

Za proizvodnju krompira, kao jednog od najvažnijih poljoprivrednih proizvoda, jedna od najbitnijih agrotehničkih mera je njegova zaštita. U savremenoj proizvodnji, gotovo je nezamislivo uzgajati krompir bez upotrebe insekticida. Svakako, najveća štetočina je krompirova zlatica. To je jedan veoma prilagodljiv insekt koji veoma brzo stvara rezistentne forme prema insekticidima kojima je tretiran.

Svako tretiranje ostavlja trag na glavnom proizvodu, a njegovim konzumiranjem ostatci pesticida se unose u organizam, u kome mogu na osnovu njegovoga stanja izazvati negativne posledice. Upravo iz tog razloga treba primeniti mere integralne zaštite.

Zaštita krompira2U usevu krompira, zaštita protiv zlatice se može izvršiti na sledeći način:

- gajenjem rena između redova
- korišćenjem krompirove zlatice.

Ren je poznat kao biljka koja ima intezivan rast nadzemne mase, a u ishrani se koriste listovi i koren. Svakako, koren je njegov najznačajniji proizvod koji se zbog sadržaja etarskih ulja koristi kao dodatak ishrani. Upravo zbog tih njegovih osobina, njega krompirova zlatica izbegava i obilazi u širokom luku.

Zaštita krompira3Način na koji to treba iskoristiti je njegovo gajenje između redova krompira.

Pri takvom načinu združenog gajenja, razmak između redova krompira treba da bude veći, kako bi se krompir mogao ogrtati a da se time ne oštećuje ren. Liske rena seći po potrebi za ishranu, a koren vaditi nakon vađenja krompira. Ren ostaje duže vremena na jednom mestu, pa zato može zakoroviti parcelu.

Sledeći način zaštite krompira je veoma interesantan. Poznato je da insekti ispuštaju određene mirise kako bi označili svoje teritorije i time označili svoju brojnost. Tako na primer pri velikom napadu na jednu teritoriju, insekti na osnovu mirisa raspoznaju da su te teritorije već zaposednute i nastavljaju dalje. Upravo to kod krompirove zlatice možemo iskoristiti.

Zaštita krompira4U toku vegetacije krompira, svakodnevnim obilascima useva vršićemo skupljanje zrelih insekata i imaga zlatice. Nakon njihovog skupljanja, treba pristupiti njihovom uništavanju gnječenjem pa intenzivnom sušenju. Tako svaki dan. Osušene insekte treba skupljati u sud koji se može dobro zatvoriti da ne bi primio vlagu, pretvotiti ih u prah i takve čuvati do naredne vegetacije. Pri početku vegetacije krompira, od praha koji se zatim rastapa u vodi i njime tretiraju biljke krompira ili se ako posedujemo veći količinu praha njime tretira površina oko biljaka kako bi se sprečio prelazak insekata po zemlji.

Autor: Dušan Despotović

Izvor: Zdrava Srbija

 

Go to top