Gaji se lako i brzo, može da se seje u zatvorenom i raste dugo, od marta do juna. Od sejanja do berbe potrebno je 7-13 nedelja.
Koren može biti crven, žut ili beo, okrugao, cilindričan ili izdužen. Sorte otporne na prorastanje izazvano hladnim vremenom u fazi mladica dobre su za ranu setvu. Zeleno i crveno lišće veoma je atraktivno i jestivo, naročito stare sorte "volujska krv" sa tamnocrvenim lišćem.
Mesto za gajenje treba da je otvoreno i sunčano. Cvekla je otporna na so - što je korisno u primorskim baštama - ali ne toleriše kiselo zemljište. Okrugle "lopataste" sorte dobro uspevaju u posudama.
Na plodnom ili predhodno obogaćenom zemljištu nije potrebna obrada. Kod lakog ili teškog zemljišata dodajte poboljšivač niske hranljivosti. Idealna rN vrednost je 6,5 - 7,5.
Sejanje
Iz jednog semena obično izbija nekoliko klica i razvija se nekoliko ponika. Sorte s jednom klicom uzgajaju se posebno kako bi iz svakog semena nikao jedan klijanac. Minimalna temperatura za klijanje je 7 °C u zaštićenom prostoru. Počinje da se seje krajem februara ili početkom marta. Seje se u ćelije, 2 - 3 semenke po ćeliji. Kod grupne setve ostavite 4 -5 mladih biljaka u jednom modulu.
Birajte vrste sa malim korenjem. Pre presađivanja, kad razviju 3 - 4 odrasla lista, prilagodite biljke spoljašnjim uslovima. Na otvorenom počnite da sejete od marta ili aprila, pa sve do kraja juna, ili dve nedelje u podnebljima s blagom klimom. Ako želite da čuvate cveklu, posejte okrugle ili izdužene sorte u maju i junu. Rastojanje može da se prilagođava u zavisnosti od sorte i veličine korena. Rani i brzi usevi se seju na rastojanju od 10x23 cm, glavni usevi na 7,5x30 cm.
Mere nege
Često zalivajte po toplom suvom vremenu ili će koren postati drvenast.
Berba
Vadite koren čim postigne pravu veličinu. Za čuvanje izvadite korenje na jesen. Ono može da se ostavi u zemljištu preko zime, ali može da postane previše tvrdo ili da ga pojedu puževi golaći. Bolje je da gornji deo biljke otkinete uvrtanjem nego da ga sečete. Cveklu držite na hladnom, vlažnom mestu, na primer u kutiji sa vlažnim peskom.
Autor: Nemanja Konstantinović
Izvor: Zdrava Srbija