Životinje i njihovi proizvodi moraju biti obeleženi u svim fazama organske proizvodnje.
U organskoj proizvodnji koriste se vitalne vrste i rase životinja koje su adaptirane na lokalne uslove odgajivanja i otporne na bolesti
Prednost pri izboru se daje domaćim rasama.
Uzgoj životinja u organskoj proizvodnji zasniva se na fiziološkim potrebama životinja
Svi postupci u uzgoju životinja sprovode se radi dobrobiti životinja.
Nije dozvoljena forsirana ishrana, uzgoj i iskorišćavanje životinja.
Broj životinja u organskoj proizvodnoj jedinici određen je proizvodnim uslovima i mogućnostima organske proizvodne jedinice za proizvodnju hrane potrebne za ishranu životinja.
Adekvatnom gustinom naseljenosti minimalizuje se zagađenje prirodne sredine.
Uzgoj životinja u organskoj proizvodnji se može obavljati samo u farmama koje imaju sopstvene zemljišne parcele za proizvodnju hrane za životinje.
Životinje moraju imati pristup pašnjaku, ispustu ili otvorenom prostoru
Broj životinja na ispustu je određen pristupačnom površinom kako bi se izbegla preterana ispaša i erozija, omogućilo pravilno korišćenje đubriva životinjskog porekla (stajsko đubrivo) i izbegao negativan uticaj na prirodnu sredinu u vidu zagađenja zemljišta, površinskih i podzemnih voda.
Broj životinja koje po hektaru poljoprivredne površine proizvode 170 kg azota
Između organskih proizvodnih jedinica može se uspostaviti saradnja kako bi se distribuirao višak stajskog đubriva. Limit od 170 kg azota iz stajskog đubriva po hektaru korišćene poljoprivredne površine godišnje će u tom slučaju biti izračunat na osnovu površina svih organskih proizvodnih jedinica uključenih u ovaj oblik saradnje.
Životinje se hrane organski proizvedenom hranom. Hrana za životinje se najvećim delom dobija sa sopstvene organske proizvodne jedinice.
Do 30% sastava obroka mogu činiti hraniva koja se dobijaju iz proizvodnih jedinica u prelaznom periodu. Procenat nabavljene hrane može biti do 60% ukoliko se hrana nabavlja iz organske proizvodne jedinice.
Prevencija bolesti u organskoj proizvodnji se zasniva na:
1. selekciji odgovarajućih rasa ili linija životinja;
2. uzgajivačkim metodama koje su u skladu sa zahtevima i potrebama životinjske vrste, a koje treba da razviju otpornost prema bolestima i zaštitu od infekcija;
3. pravilnoj ishrani i korišćenju kvalitetne hrane uz redovnu ispašu čime se razvija prirodna imunološka zaštita životinje;
4. sprovođenje vakcinacionog programa koji je utvrđen od strane nadležnih organa;
5. održavanju higijene, odnosno redovnim pranjem, čišćenjem i dezinfekcijom objekata i opreme.
Autor: Nenad Vujčić
Izvor: Zdrava Srbija