fb1

t1

email

Važnost zadrugarstva za poljoprivredu

Važnost zadrugarstva1

Zašto nam je potrebna zadruga?

Zadruge su nam danas potrebne radi zaustavljanja daljeg pada poljoprivredne proizvodnje, imajući u vidu da smo prethodnih godina zaredom imali negativnu stopu rasta u poljoprivredi. Godinama se u Srbiji smanjuju površine pod žitaricama, opada stočni fond,izumiraju sela....

Opširnije: Važnost zadrugarstva za poljoprivredu

Prednosti zadruge kao oblika udruživanja poljoprivrednika

Prednosti zadruge1Zemljoradničke zadruge su više od 150 godine bile osnovni oblik udruživanja sitnih porodičnih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji i činile su okosnicu razvoja poljoprivrede. Zauzimaju najveći broj (oko 60%) od svih oblika zadruga u našoj zemlji, mada se i njihov broj iz godine u godinu smanjuje. Danas je u Srbiji registrovano oko 1400 zemljoradničkih zadruga, od čega je samo mali broj aktivan.

Opširnije: Prednosti zadruge kao oblika udruživanja poljoprivrednika

Svrha udruživanja

SvrhaUdruzivanja

Svi proizvođači koji su zainteresovani i koji su odlučili da osnuju udruženje ili zadrugu , što je u današnje vreme preka potreba, trebalo bi da definišu svrhu i ciljeve udruživanja.

Opširnije: Svrha udruživanja

Šta je zadruga i zašto je osnovati?

ŠTA JE ZADRUGA1

Zadruga je dobrovoljno, otvoreno, samostalno društvo kojim upravljaju njeni članovi, a svojim radom i drugim aktivnostima ili korišćenjem njenih usluga, na temelju zajedništva i uzajamne pomoći ostvaruju svoje pojedinačne i zajedničke interese i ostvaruju ciljeve zbog kojih je zadruga osnovana. Članovi zadruge su osobe koje neposredno učestvuju u njenom radu ili koriste njene usluge ili na drugi način učestvuje u ostvarivanju ciljeva zbog kojih je zadruga osnovana.

Opširnije: Šta je zadruga i zašto je osnovati?

Organsko gajenje lekovitog, začinskog i aromatičnog bilja

Organsko gajenje lekovitog1

Jedan od mogućih pravaca razvoja domaće poljoprivrede predstavlja organska proizvodnja koja je na našim prostorima iz godine u godinu sve zastupljenija. Najveći značaj u dosadašnjoj praksi u našoj zemlji, pokazali su organski sertifikovani proizvodi dobijeni iz sakupljačkog sektora. U ovom sektoru značajan deo pripada lekovitom, začinskom i aromatičnom bilju, čija je prerada i namena različita.

Opširnije: Organsko gajenje lekovitog, začinskog i aromatičnog bilja

Strana 8 od 22

Go to top