fb1

t1

email

Setva - sadnja ratarskih useva u organskoj poljoprivredi

Setva-sadnja ratarskih useva1

Setvu - sadnju ratarskih useva u organskoj poljoprivredi trebalo bi obavljati upotrebom
semena koje potiče iz organske proizvodnje. Seme mora imati dobre osobine (čistoću, klijavost, apsolutnu i hektolitarsku masu, boju, sjaj, miris, oblik i veličinu) i dobra unutrašnja svojstva (visok genetski potencijal rodnosti, visoku otpornost na nepovoljne uslove sredine). U sebi ne sme sadržati primese, posebno semena korova.

Opširnije: Setva - sadnja ratarskih useva u organskoj poljoprivredi

Ishrana biljaka u organskoj poljoprivredi

Ishrana biljaka 1

Đubrenje u organskoj poljorivredi definiše se kao usmereno snabdevanje zemljišta i pravovremeno obezbeđivanje biljaka hranljivim materijama, vodeći računa o njihovim gubicima. Na taj način prednost se daje đubrenju zemljišta, a ne đubrenju gajenog useva. Pravilnim korišćenjem hraniva uspostavlja se plodnost zemljišta na agronomskom i ekonomski prihvatljivom nivou, što je preduslov za uspešnu organsku proizvodnju.

Opširnije: Ishrana biljaka u organskoj poljoprivredi

Izolacioni pojas u organskoj proizvodnji

IZOLACIONI POJAS1

Eko-koridori predstavljaju agrotehničku meru u organskoj proizvodnji koja obezbeđuje povoljne uslove za rast gajenih biljaka i čuva biodiverzitet. Za ovaj pojas se koriste mešavine jednogodišnjih vrsta ( mirođija, neven, bulka, kadifica, dragoljub, facelija, kamilica, heljda), dvogodišnje i višegodišnje vrste (cvetajući i samonikli lukovi, maslačak, anis, komorač, korijander, hajdučka trava, deteline i dr.).

Opširnije: Izolacioni pojas u organskoj proizvodnji

Objekti za organsko stočarenje

OBJEKTI ZA ORGANSKO STOČARENjE1

Osnovni cilj organskog gazdinstva je samoodrživost što se ostvaruje raznovrsnom proizvodnjom. Od posebnog je značaja da se uravnoteži odnos biljne i stočarske proizvodnje. To znači, da se iz organske proizvodnje obezbedi dovoljno hrane za ishranu domaćih životinja, odnosno da se gajenjem životinja obezbijedi organsko đubrivo.

Opširnije: Objekti za organsko stočarenje

Zasnivanje i obnavljanje organskog ovčarskog stada

ovčarsko stado1

Kada treba formirati i organizovati stado koje će imati sve atribute stada za uzgoj u organskoj proizvodnji, često se, ispravno, zbog nedostatka izbora odgovarajućih životinja iz organske proizvodnje biraju grla iz konvencionalne i uvode u zapat organske proizvodnje. Za sprovođenje ovog postupka potrebna je saglasnost nadležnog inspektora. Ovom prilikom u organsku proizvodnju uvode se jako mlade životinje, tek odlučena jagnjad, starosti do 45 dana, s tim što od momenta uvođenja u zapat kompletan uzgoj zasniva se isključivo na organskom tipu proizvodnje.

Opširnije: Zasnivanje i obnavljanje organskog ovčarskog stada

Strana 10 od 22

Go to top